zarar gören ova meclis gündeminde

ZARAR GÖREN OVA MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yazılı soru önergesi verdi.

Tarih : 20 Ocak 2015, 11:15
Puan Ver : Zarar Gören Ova Meclis Gündeminde(9/10)5


CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Gürsu Ovası'nda geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde 12 Ocak haftası Gürsu'da yaşanan aşırı yağışlardan dolayı Gürsu Ovası'nda bin dönüm alanın su altında kaldığını hatırlatan İlhan Demiröz, Bakanlık'ın 700 dönümü meyve bahçesi, 300 dönümü sebze ekili alanda üreticinin yaşadığı mağduriyete yönelik bir tespit çalışmasının olup olmadığını sordu.

Demiröz, “Meyveliklerin verim düşüklüğü veya kuruma ihtimali düşünülürse, kurum olarak ileriye dönük neler yapmayı planlıyorsunuz?” sorusunu yöneltti. İlhan Demiröz, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi: '300 dönümlük kısımda ıspanak, dereotu gibi sebzeler sular altında kalarak tamamen çürüdü ve tarlada kaldı. Bu kısımda sebzelerde yaşanan zarar/ziyanla ilgili kurum olarak neler yapmayı düşünüyorsunuz? Bu arazilerin su baskınından kurtulabilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ortak bir projeniz var mı? Drenaj kanallarının temizlenmesi, ayrıca yeterli olmadığı takdirde motopomplarla bu alanın kurutulması için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Gürsu'lu çiftçilerimizin her yıl yaşadığı mağduriyetin tekrar etmemesi için bu alana yönelik özel bir projeniz var mı?”ZEYTİN ÜRETİCİLERİNİN ZARARI İÇİN NE YAPACAKSINIZ?

Bu arada, soru önergesinde 30 Mart 2014 tarihinde soğuktan, 10 Mayıs 2014'de aşırı yağıştan, 30 Mayıs'ta doludan zarar gören Mudanya-İznik-Orhangazi ve Gemlik ilçelerindeki zeytin bahçelerine 2015 Ocak ayı itibarıyle de yoğun kar yağışı zarar verdiğini anımsatan İlhan Demiröz, Bakan Mehdi Eker'e “Bu ilçelerimizde üretim yapan zeytin üreticilerimizin uğradıkları zarar/ziyan için neler yapmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Demiröz, ayrıca, “Yılbaşından sonra zarar gören üreticilerimizin T.C. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Özel Bankalara olan borçlarının ertelenmesi için bir girişiminiz olacak mı? Bursa-Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerimizde devam eden aşırı yağışlardan dolayı hasar edilmeyen mısır ve tarlada kalan domates üreticileri için ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorularını yöneltti.

(İHA)

 


Etiketler: Zarar  Gören  Ova  Meclis  Gündeminde  Bursa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER