Zeybekçi:Yurt dışında 22.5 milyar dolarlık proje...

ZEYBEKÇİ:YURT DIŞINDA 22.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE...

Bakan Zeybekci müteahhitlik sektörününün 2014 yılındaki gelişmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları dedi...

Tarih : 11 Ocak 2015, 13:12
Puan Ver : Zeybekçi:Yurt Dışında 22.5 Milyar Dolarlık Proje...(6/10)2


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlik sektörünün 2014 yılını da başarılı bir şekilde tamamladığını, 2014 yılında yurt dışında 22.5 milyar dolarlık proje üstlendiğini belirtti.

Bakan Zeybekci müteahhitlik sektörününün 2014 yılındaki gelişmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları dedi:

“1972 yılında Libya'da liman projesi ile başlayan yurtdışı müteahhitlik sektörümüz 2014 yılında 22.5 milyar dolarlık proje üstlendi. 2014 yılı sonu itibariyle tüm dünyada üstlenmiş olduğu proje değeri 300 milyar doları geçti.

Türkiye'nin hizmet ihracatının hâlihazırda en gelişmiş ve en rekabetçi bölümünü oluşturan ve sürdürülebilir büyüme açısından Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan yurtdışı müteahhitlik sektörümüz, gerçekleştirdiği muazzam büyüme rakamları ve üstlendiği projelerdeki başarılarıyla dünyada haklı bir itibar kazandı.”

“ Yurtdışı müteahhitlik sektörümüz, 42 yıl içerisinde toplam 104 ülkede toplam değeri 300 milyar doları aşan 7.684 proje üstlendi” diyen Zeybekci şunları kaydetti:

“2014 yılında da bölgemizde yaşanan ciddi siyasi istikrarsızlıklara ve konjonktürel sorunlara rağmen 22,5 milyar dolar değerinde proje üstlenildi. 2014 yılının son döneminde işveren idarelerle firmalarımız arasında imzalanan yeni sözleşmelere dair bilgilerin Bakanlığımız veritabanına girmesiyle birlikte bu rakamın bir miktar daha artması beklenmektedir. 2014 yılında en çok proje üstlenilen ilk 5 ülke Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Cezayir, Katar ve Kazakistan oldu.

2000'li yılların başında ortalama proje bedeli yaklaşık 20 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu rakam 2013 yılında 80,1 milyon dolar, 2014 yılında ise 88,4 milyon dolara yükseldi. Söz konusu artış, müteahhitlerimizin bugün katma değeri daha yüksek, nitelikli projeler üstlendiğinin en önemli göstergesidir.

Türk müteahhitlik firmaları, dünyanın farklı coğrafyalarında ve iklimlerinde, yüksek teknoloji gerektiren projeleri başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir. Söz konusu prestijli projelerden bazıları; Polonya'daki Varşova Metro Projesi, Katar'daki Doha Metro Projesi, Türkmenistan'daki Aşkabat Uluslararası Havaalanı, Etiyopya'daki Awash-Weldia Demiryolu Projesi, Ekvator Ginesi'ndeki ENR tarafından 2013 yılında “Kültür Alanında Küresel En İyi Proje” seçilen Sipopo Kongre Sarayı, Azerbaycan'daki Bakü Ulusal Stadyumu ve Rusya Federasyonu'ndaki St. Petersburg Tünel ve Köprü Projesi'dir.”

Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün, ödemeler dengesi içerisinde, sadece inşaat gelirleri kalemi altında değil, lojistik, işçi gelirleri ve mal ihracatı kalemleri altında da ciddi gelir kaynakları oluşturduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

“Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörü, ülkemizin yetişmiş insan gücü, teknik birikimi ve teknolojiye adaptasyonu, iş deneyimi ve disiplini, coğrafi konumu, bölge ülkeleri ile siyasi ve kültürel yakınlığı gibi avantajlarının kullanılması ve kamu kuruluşları ile özel sektör arasındaki koordinasyon, işbirliği ve ortak hareket etme bilincinin sağlam bir şekilde yerleştirilmesi sayesinde, dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik dalgalanmalara rağmen, 2006 yılından beri yıllık 20 milyar doların üzerinde bir performans sergilemektedir.

Türk müteahhitlerinin, bugüne kadar üstlenilen projelerin %90'ından fazlası Bağımsız Devletler Topluluğunda (BDT), Orta Doğu ve Afrika coğrafyalarında yer almaktadır. İlk 10 ülke ise Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Libya, Irak, Kazakistan, Katar, Suudi Arabistan, Cezayir, Azerbaycan ve BAE olarak sıralanmaktadır.

Müteahhitlik firmalarımızın en aktif oldukları pazarlar arasında yer alan Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da 2013 yılından bu yana yaşanan siyasi gelişmelerin sonuçları ve ayrıca, 2014 yılının ortasından itibaren en büyük müteahhitlik pazarımız olan Rusya Federasyonu'nun ekonomisinde yaşanan daralma, müteahhitlik firmalarımızın yurtdışındaki etkin konumlarını sürdürülebilir kılmalarını teminen, yeni pazarlara yönelmelerini gerekli kılmaktadır.

Sahraaltı ülkeleri bu geçiş döneminde önemli bir çıkış kapısı olacaktır. Anılan bölgeye yönelik bir yoğunlaşmanın, geleneksel pazarlarımızda önümüzdeki dönemde yaşanacak olumlu gelişmelerin ardından da devam etmesinin, bu bölgenin de önemli pazarlarımızdan birisi haline dönüşmesini sağlayacaktır. Bu amaçla, anılan bölgeye yönelik, Etiyopya ve Nijerya ile başlanılan müteahhitlik heyetleri programlarına devam edilecektir.

Sektörümüzün başarını tebrik ediyor, 2015 yılında da müteahhitlik sektörümüzün yeni başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum.”

 


Etiketler: Zeybekçiyurt  Dışında  225  Milyar  Dolarlık  Proje  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER